2022. džeza gads konkursa un festivāla koncertu zīmē

2022. Rīgai bija ražīgs džeza gads. No 7. līdz 9. aprīlim kinoteātrī “Splendid Palace” norisinājās līdz šim visapjomīgākais Starptautiskais džeza mākslinieku konkurss “Riga Jazz Stage”, no 29. jūnija līdz 2. jūlijam – Starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi”, bet rudenī notika arī tā koncertsērijas “Art of Riga Jazz” koncerti.
30. Decembrī, 2022, 18:42
Dalīties

Video atskats uz festivālu "Rīgas Ritmi 2022"

Festivāla “Rīgas Ritmi” publiku šogad mākslinieciski augstvērtīgi izklaidēja džeza grandu supergrupa “Modern Standards Supergroup”, globālās mūzikas apvienība “Ayom” no Portugāles, amerikāņu dziedātājs Clark Beckham, grupa “Very Cool People” ar dziedātāju Paulu Saiju, britu dziedātājs, multiinstrumentālists Xantoné Blacq un vēl citi kolorīti mākslinieki.

Spilgtākais festivāla brīdis bija tieši “Modern Standards Supergroup” koncerts, kurā kopā uzstājās piecas pasaules džeza zvaigznes – bundzinieks Billy Cobham, trompetists Randy Brecker, saksofonists Bill Evans, pianists Niels Lan Doky un basists Linley Marthe. Supergrupas koncertu apmeklēja arī daudzi pašmāju mūziķi, ieskaitot Maestro Raimondu Paulu, Zigmaru Liepiņu, Aivaru Hermani un vēl citus, kuru vērtējums bija viennozīmīgs – visaugstākās klases džezs mūsu pašu festivālā “Rīgas Ritmi”.

“Katra uzstāšanās mums ir liels notikums,” uzsvēra Billy Cobham. “Īpaši pēc pandēmijas laika. Tādēļ vienmēr ir milzīgs prieks uzspēlēt tik skaistā vietā, tik atsaucīgai publikai.”

“Mēs vienmēr cenšamies atrast tiešu saikni ar publiku bez kaut kādām iedomātām robežām,” teica apvienības “Ayom” dziedātāja Jabu Morales. “Mums nevajag saprast vienu valodu. Pietiek sakonektēties caur mūziku un ritmu. Un šī sakonektēšanās vienmēr ir kaut kas maģisks. Bijām tiešām priecīgi uzstāties lieliskajai publikai Rīgā!”   

Galvenie koncerti notika ainaviskajā Rīgas Doma dārzā, bet festivāla skatuves atradās arī mākslas centrā “Noass” uz AB dambja, kur darbojās džeza izdevniecības “Jersika Records” kūrētā skatuve “Jersika Stage”, un “Riga Jazz Lounge” bārā viesnīcā “Radisson Blu Latvija”, kur norisinājās oficiālie jam session kontrabasista Andra Gruntes trio vadībā.

“Mani visvairāk aizrāva “Jersika Stage” koncerti, jo tā bija lieliska iespēja uzzināt vairāk tieši par Latvijas džeza skatuvi,” teica Polijas Radio 2 galvenās džeza programmas veidotājs Tomasz Gregorczyk.

Festivāla programma tika turpināta arī rudens sesijās “Art of Riga Jazz” Latvijas Radio 1. studijā, kur uzstājās spāņu dziedātāja un tromboniste Rita Payés un itāļu jaunā džeza apvienība “XY Quartet”, kā arī VEF kultūras pilī, kur publiku priecēja pasaules klases džeza mākslinieki Richard Bona un Alfredo Rodriguez ar savu trio. 

Nākamgad festivāls “Rīgas Ritmi” norisināsies no 6. līdz 8. jūlijam un tajā uzstāsies arī šā gada konkursa “Riga Jazz Stage” uzvarētāja vokālistu kategorijā Louise Balkwill no Lielbritānijas. Šā gada uzvarētājs bundzinieku kategorijā – Domo Branch no ASV – festivālā uzstājās jau šogad, turklāt Rīgā tika veikta arī viņa debijas albuma ieraksta sesija.

“Esmu sajūsmā par uzaicinājumu piedalīties festivālā “Rīgas Ritmi”,” pēc uzvaras konkursā “Riga Jazz Stage” teica Louise Balkwill. “Nevaru sagaidīt, kad atkal šeit ieradīšos. Tas būs lieliski!”

Foto galerija